Motywacja - nie tylko na wiosnę!

Coach. Modne słowo, ale - co ciekawe - nadal tajemnicze.  Kim jest? Czym się zajmuje? Kto może nim zostać? Gdzie można studiować coaching (?) i... czy warto? 


O Łukaszu Jakóbiaku i niesamowitym spotkaniu z nim pisałam już do e-gazety studenckiej UAM, ale z chęcią podzielę się z Wami czymś wyjątkowym, co zapadło mi w pamięć na jego wykładzie motywacyjnym...

 

Kim jest COACH?

 

Odkryłam ostatnio coś zaskakującego. Starsze osoby, które spędzają dużo czasu przed telewizorem, wiedzą, że to osoba i kojarzą, czym się ona zajmuje. Skąd?! Okazuje się, że wystarczy oglądać seriale telewizyjne takie jak: "Klan". A to niespodzianka! 

Źródło: swiatseriali.pl

Jeśli nawet wiemy, że coach to osoba, to i tak miewamy kłopoty z definicją. 
Najczęściej słyszę:  "to taki trener motywujący" [albo] "(...) motywacyjny".

Definicja coachingu i coacha wg International Coach Fedaration (ICF) - największej światowej organizacji coachingu - jest "nieco bardziej złożona"☺, ale przyjmijmy, że nam wystarczy ta skondensowana. 

 

Gdzie można studiować coaching? 

 

Oferta studiów podyplomowych w przypadku coachingu jest dość szeroka jak na tak stosunkowo młodą dziedzinę. Świat coachingu uaktualnia listę kierunków studiów związanych z psychologią rozwoju osobistego i zawodowego, która ciągle się powiększa. Świadczy to o dużym zainteresowaniu kształceniem w tym zakresie. Pojawia się pytanie...

 

... po co studiować coaching? 

 


Z jednej strony, studia "nie zrobią z ciebie coacha". Z drugiej - to samo można powiedzieć o studiowaniu chociażby dziennikarstwa. Samo studiowanie dziennikarstwa nie uczyni nikogo dobrym dziennikarzem. Doskonale wiemy, że obecnie wykształcenie a wykonywany zawód to dwie różne sprawy. Mało kto ma przywilej pracować "w swoim wyuczonym" zawodzie. 
Popularność kierunków studiów oczywiście się zmienia. Był czas swoistej "mody" na studiowanie psychologii, prestiżowe było (i nadal jest) prawo, starsze pokolenie pamięta czasy świetności Akademii Rolniczych itd. Wybór coachingu jako kierunku studiów tylko dlatego, że stał się modny - nie jest dobrym pomysłem. Warto jednak uświadomić sobie, co można zyskać:
  • poznać i lepiej zrozumieć siebie samego i innych ludzi,  
  • zgłębić techniki motywacyjne,
  • dowiedzieć się, jak wpływać na ludzi (i siebie samych).
To - wybrane przeze mnie - trzy ogromne korzyści. Nawet jeśli nie będziemy motywowali innych, to nie ma przecież nic cenniejszego jak samodoskonalenie. Poznawanie siebie jest przecież kluczem do sukcesu - do tego, byśmy byli sami dla siebie najlepszymi coachami. 

 Wykład ŁUKASZA JAKÓBIAKA - jest moc!

WSNHiD Poznań - wykład motywacyjny Łukasza Jakóbiaka - 19 maja 2014 r.


Łukasz Jakóbiak - jak dla mnie - jest coachem. To osobowość, działalność i predyspozycje - a nie jakiś papierek (certyfikat) - decydują o tym, czy kogoś można określić mianem coacha. Prowadzi genialne wykłady motywacyjne, po których człowieka ogarnia potężna dawka sił i chęci do działania. Horyzont możliwości i wiary w swoją moc sprawczą poszerza się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Musicie przeżyć coś takiego sami, by wiedzieć, o czym mówię.

Zdradzę Wam cytat z wykładu, który pomaga mi w trudnych chwilach. Sięgam po niego w momentach zwątpienia - w końcu bycie swoim osobistym coachem nie jest takie łatwe. Wspierać musimy się w każdy możliwy sposób.

Fot. własna z telefonu: Basia jako wolontariusz służby informacyjnej podczas  Nocy Kupały - Poznań, 2013 rok
Macie jakieś ulubione cytaty motywacyjne?  
Pochwalcie się w komentarzach.